O tom, ako ma Slovinsko uchvátilo

Poslednú dobu ma cestovanie baví… to, že milujem zvuk koliesok od kufra je možno jemná úchylka, ale mne to navodzuje pocit, že niečo skvelé sa bude diať. A raz mi jeden človek povedal, že sa snaží ísť niekam vždy 1 víkend v mesiaci. Odkukala som to od neho.

IMG_1622

Get what you give…. sa spieva v jednej skvelej skladbe. Ja mám okolo seba najlepších ľudí. To je to najviac, čo môžeš mať. A tak prišiel neplánovaný výlet…taký, o ktorom som sa dozvedela týždeň predtým…keď som otvorila email a tam spiatočná letenka na trase Viedeň- Ľjubľana. Čo na to povedať?! Začala mi cestovná horúčka..no program som neplánovala ja…ja som bola len účastníkom zájazdu. Z ktorého vznikol jeden brutááááálny víkend.

Pre mňa bolo Slovinsko krajinou, o ktorej mi kamoši hovorili, že je tam krásna príroda. Thats all. Náš výlet mal skvelú postupnosť.

  1. deň – Ľjubľana

Pristátie v Ľjubľane s meškaním, vonku lejak. Sadáme do auta a ideme sa ubytovať. Moje myšlienky typu…čo tu budem?! Ale veď necháme sa prekvapiť. Zaparkované…aj slnko vyšlo. Náš hotel sa nachádzal v úplnom historickom centre. Krásny, nový, voňavý, fancy Vander Urbani Resort a naša nadčasová izba s výhľadom na rieku a centrum. A čo ten strešný bazén?! Bubliny ako welcome drink a začali sme plánovať. Pýtať sa ..čo kam…vonku začalo zasa kvapkať. Zhodli sme sa, že dnešný deň bude o jedle a lokálnom víne. Od barmanov v hotelovom bare (s ktorými sme sa začali kamarátiť) sme dostali pár tipov.

Zhodli sme sa, že si vyberáme podniky aj podľa názvu … (bratislavský FACH (poangličti si ho) a ľjubľanský AS. Tento podnik fakt stojí za návštevu. Super interiér, skvelé jedlo..a to víno, ktoré si vyrába sám majiteľ.

Samozrejme, koláčik nesmie chýbať a my sme dostali tip navštíviť cukráreň menom Zvezda. Bolo plno, koláčiky super !!!! Už sme začali našu lokálnu food cestu aj jedlom. Prekmurska gibanica je jedna pecka !!! Ale zvádzali sme boj, či náhodou Kremna rezina nie je lepšia. Tak či tak sme si museli po toľkom cukre dať prechádzku.

image6

V hoteli sme zasadli nad pohármi lokálneho vína a ustricami, ktoré nám odporúčal hotelový someliér. Inak skvelý chlapík s neskutočnými znalosťami. Klobúk dolu pred ním !!!!

Na večeru určite nevynechajte reštauráciu menom Julija a typické slovinské jedlo a víno samozrejme. Mňam ! A tam sa zrodil skvelý nápad vrátiť sa na hotel a dať si Diplomatico. A barmanmi sme v ten večer už boli kamoši…a tak sme prvý večer v Slovinsku zakončili panákom ich domácej Marhuľovice.

“Whats that?! I think..meruňkovice… ou…youre right” 

2. deň- Ľjubľanský karneval, Bled a countryside

Ráno svietilo slnko, hlava nebolela..skvelý deň mohol začať. Superkovské raňajky, usmievajúci sa barmani zo včerajšieho dňa. Dozvedeli sme sa, že v centre prebieha karneval. Tak sme si ho ešte užili, ako aj kávu vonku na slniečku, rýchlu prechádzku… a poviem Vám..Ľjubľana je trendy mesto !!!! Fakt naozaj !!

image3

Sadli sme do auta smer Bled. Nádherné jazero s ostrovčekom v strede. Jasné, že ideme. Požičiavame loďku…voda sa trbliece, ja si fotím krajinu naokolo, parkujeme. Pomáhame parkovať aj iným. Fotka sem, fotka tam a ideme naspäť. Dostávame odporúčanie na miestny podnik. Na obed v Gostilna Murka sme si dopriali Klobásu a Čevapčiči. Prechádzka na vytrávenie musela byť.

image4

IMG_1589

 

IMG_1595

IMG_1600

Znovu sadáme do auta smer Bohinjska Bistrica .Najväčšia dedinka v danej lokalite- a skvelá kaviarnička Strudl. Neskutočná príroda..asi preto, že sa už nachádzame v Triglavskom Národnom Parku. 

Večer smerujeme do vedľajšej dedinky Gorusje, kde sa v strede ničoty nachádza domček Rocnjek s neskutočnou saunou. Po saune večera a víno. Menu neexistuje, cez deň zavoláte, čo by ste si dali a oni Vám pripravia niečo. Naše predjedlo bol neskutočný marinovaný losos, tatarák, veľa zeleniny. A potom to prišlo..dokonalý tomahawk steak s vínovou omáčkou…a koláčik a víno. A už sme sa len smiali, že zajtra si dáme viac ako len prechádzku.

Ale čo ma zarazilo… vonku tma a tá obloha posiata hviezdami !!!!!! Svet zastal !

3. deň – “middle of nowhere”

Ráno rýchle domáce raňajky, obliekame športové veci, nakladáme požičaného psa do auta a ideme niekam. Niekam, kde auto prepínaš na offroad a pokiaľ v tých miestach nevlastníš pozemok/nehnuteľnosť tak tam ani autom ísť nemôžeš. Prechádzka ku vodopádu..cítiš les, vodu, hory…. signál nehrozí.

IMG_1603

IMG_1606

IMG_1608

IMG_1615

Sadáme znovu do auta a vyrážame smer jazero Bohinj. Prešli sme sa do polovice jazera, čo nám zabralo asi hodinku a niečo. Rýchly obed v miestnom lokále a ich Hubová polievka a Pstruh vylovený z jazera. Uuuuu ….voláme taxi, aby nás odviezol na opačný koniec, lebo nemáme čas. Doma vykladáme psa, nakladáme batožinu ..smer letisko…výlet končí…

IMG_1618

IMG_1624

IMG_1625

Slovinsko nie je len krajina, ktorá má dokonalú prírodu (a to ju fakt má dokonalú), je to fakt krajina, ktorá ma uchvátila, ako už dlhšie žiadna iná.

Print Friendly